O Autorce

Nazywam się Grażyna Bochenek i chcę podzielić się z Wami historiami o Rzeszowie. Będą to opowieści dźwiękowe, bo ludzki głos oraz dźwięki naszej codziennej przestrzeni są mi najbliższe.
Z wykształcenia jestem filmoznawczynią – studia skończyłam na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam też obroniłam u prof. Tadeusza Lubelskiego pracę doktorską („Wizerunki kobiet w kinie PRL-u”). Moje życie zawodowe to jednak przede wszystkim radio. Od 2004 do 2018 roku i krótko w 2020 oraz 2021 roku byłam dziennikarką Polskiego Radia Rzeszów, natomiast obecnie jestem wykładowczynią akademicką i rzeczniczką prasową Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W radiu zajmowałam się filmem, ale również zdrowiem, polityką, sprawami społecznymi i kulturą. Najwięcej radości dawały mi codzienne spotkania z ludźmi reprezentującymi różne środowiska, zawody i światopoglądy, a najwięcej satysfakcji przynosiły mi reportaże. Były wśród nich: cykl „Podkarpacki Poczet Aktorów” (bohaterowie: Zdzisław Kozień, Kazimierz Opaliński, Tadeusz Kondrat, Marian Łącz), cykl „Szlakiem Tadeusza Kantora” (realizacja: Wielopole Skrzyńskie, Kraków, Paryż, Florencja, Mediolan), „Nasi Ukraińcy” – o Polkach mieszkających na dawnych Kresach (I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie POGRANICZE 2015 organizowanym przez Radio Olsztyn), „Normalni ludzie” – o emigrantach w Niemczech, wśród których są zarówno Polacy, jak i uchodźcy i migranci z państw ogarniętych wojnami i konfliktami (zrealizowany dzięki stypendium Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej, nominacja do Polsko – Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej imienia Tadeusza Mazowieckiego 2016) oraz cykl „Rzeszowski Poczet Artystów” (bohaterowie: Fred Zinnemann i Ignacy Machowski).
Historia Freda Zinnemanna wciągnęła mnie tak bardzo, że najpierw koordynowałam projekt „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”, na który składały się projekcje filmowe, panel dyskusyjny oraz szereg wydarzeń towarzyszących, a następnie – dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii literatura – przygotowałam publikację o Fredzie Zinnemannie i jego związkach z Rzeszowem, jest ona już dostępna w wydawnictwie AUSTERIA. To właśnie biografia Freda Zinnemanna, który urodził się w Rzeszowie, ale nikomu nie chciał o tym miejscu wspominać, sprawiła, że zupełnie inaczej zaczęłam patrzeć na miasto, które znam – wydawałoby się – od podszewki. „Rzeszowskie historie” to ciąg dalszy wgryzania się się w przeszłość mojego/naszego miasta.