Na początku XXI wieku Rzeszów był najmniejszym miastem wojewódzkim w Polsce, stąd liczne poszerzenia, jakich byliśmy świadkami w ostatnich latach. Swoją drogą mało kto orientuje się, które tereny w którym roku przyłączono do miasta, bo faktycznie było ich sporo. A co wiemy o poszerzeniu Rzeszowa w roku 1902, kiedy to miasto zwiększyło swoją powierzchnię ponad dwukrotnie?
Szczegóły przybliży nam dr hab. inż. Maciej Piekarski, profesor Politechniki Rzeszowskiej, a skoncentrujemy się na granicach zarówno miasta, jak i konkretnych wsi i przysiółków, oraz sprawdzimy, czy w przestrzeni stolicy Podkarpacia ślady tamtych granic są jeszcze dziś widoczne.
Po drugiej stronie tej kapliczki był Czekaj. Pierwsze domy należały do rodziny Piejko. Pamiętam jeszcze jak powstawała ulica Rejtana( wylewali asfalt)
Pani Alicjo, dziękuję za komentarz! A czy pamięta Pani, czy kapliczka była traktowana jako miejsce graniczne?
Świetnie mi się słuchało tego podcastu. Dobrym uzupełnieniem do niego z pewnością jest austriacka mapa katastralna dla Rzeszowa z roku 1849 dostępna do obejrzenia na ogólnodostępnej państwowej stronie “Szukaj w Archiwach” pod linkiem https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/18051337
Pozdrawiam Mariusz
Panie Mariuszu, bardzo dziękuję w imieniu swoim i profesora Piekarskiego za miły komentarz. Oraz za link do mapy!