O granicach Rzeszowa w 1902 roku – część pierwsza

Na początku XXI wieku Rzeszów był najmniejszym miastem wojewódzkim w Polsce, stąd liczne poszerzenia, jakich byliśmy świadkami w ostatnich latach. Swoją drogą mało kto orientuje się, które tereny w którym roku przyłączono do miasta, bo faktycznie było ich sporo. A co wiemy o poszerzeniu Rzeszowa w roku 1902, kiedy to miasto zwiększyło swoją powierzchnię ponad dwukrotnie?

Szczegóły przybliży nam dr hab. inż. Maciej Piekarski, profesor Politechniki Rzeszowskiej, a skoncentrujemy się na granicach zarówno miasta, jak i konkretnych wsi i przysiółków, oraz sprawdzimy, czy w przestrzeni stolicy Podkarpacia ślady tamtych granic są jeszcze dziś widoczne.

4 komentarze

 1. Alicja

  Po drugiej stronie tej kapliczki był Czekaj. Pierwsze domy należały do rodziny Piejko. Pamiętam jeszcze jak powstawała ulica Rejtana( wylewali asfalt)

  Odpowiedz
  • RzeszowskieHistorie@

   Pani Alicjo, dziękuję za komentarz! A czy pamięta Pani, czy kapliczka była traktowana jako miejsce graniczne?

   Odpowiedz
 2. Mariusz

  Świetnie mi się słuchało tego podcastu. Dobrym uzupełnieniem do niego z pewnością jest austriacka mapa katastralna dla Rzeszowa z roku 1849 dostępna do obejrzenia na ogólnodostępnej państwowej stronie “Szukaj w Archiwach” pod linkiem https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/18051337
  Pozdrawiam Mariusz

  Odpowiedz
  • RzeszowskieHistorie@

   Panie Mariuszu, bardzo dziękuję w imieniu swoim i profesora Piekarskiego za miły komentarz. Oraz za link do mapy!

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *